Zákony virtuálneho sveta

Autor: Tomáš Kraus | 3.1.2017 o 12:07 | (upravené 3.1.2017 o 12:19) Karma článku: 3,29 | Prečítané:  484x

Začnem konkrétnym príkladom. Nezvyknem písať do Facebooku, považujem to za zbytočné, nič neprinášajúce. Práve dnes som však neodolal.

Na tejto stránke som našiel obrázok mladíka, ktorý navštívil seredský koncentračný tábor vyzbrojený nákupnou taškou s obrázkom Tisu a Hlinku. Zjavná provokácia, na ktorú reagovali, ako to už býva,  poctiví glosátori,  . Tak som sa pridal  týmto textom:

Mám návrh, ktorý stojí za realizáciu. V Seredi stojí skutočný vagón, do ktorého vtesnali zakaždým sto ľudí so židovskou hviezdou, umiestnili tam jedno vedro na výkaly a týmto spôsobom cestovali títo nešťastníci bez vody a stravy jeden týždeň do Osvienčimu. Dnes majú dôchodcovia železnicu zadarmo, ja by som na túto cestu vypravil príslušníkov Ľudovej strany naše Slovensko či Vzdoru Kysuce za tých istých podmienok. Pretože viem, že koncentračný tábor už nových účastníkov zájazdu neprijíma, mohli by sa títo "ľudia" pobrať peši do svojej vlasti, ktorá už za nich medzičasom dostala ako za starých čias päťsto ríšskych mariek. Garantujem vám,že máme po probléme.

 A jedna z reakcií: Lenže dané riešenie nie je z hľadiska dodržiavania zákonov SR možné uskutočniť a taktiež si nemyslím, že práve toto je správne riešenie.

Čo s tým?Diskutér nepochopil nadsázku, ktorú som nemohol myslieť vážne Napadá mi len jedno : Nikdy viac sa na takejto diskusii nezúčastním. Reagujúci „facebookár“ zjavne nepochopil iróniu a nerealizovateľnosť môjho nápadu. Tak som si začal všímať diskusie  i na blogy, ktorých som od istého času autorom len preto, že je zo mňa nepracujúci dôchodca, kedysi som sa živil vytlačeným písmom a okolie mi tvrdí, že mám písať, aby som neosprostel.

Tak sa snažím. Nikdy som si neuvedomoval pre koho píšem, bola to moja profesia a robil som ju najlepšie ako som vedel. Internet však nebol, nemohol som čo i len tušiť, ako čitatelia  strávia moje články, spätná väzba bola minimálna. Nezávidím mojim mladším kolegom z dnešnej praxe, veď  by sa predsa mali riadiť náladami,názormi a potrebami tých, ktorým je ich tvorba určená.

Lenže  diskusie virtuálnych diskutérov sú skutočne na takej úrovni, že ak by sa nimi bolo treba naozaj riadiť, tak by ich bolo treba zaradiť iba ak do silvestrovských programov  súčasnej televízie, ktorá zväčša z nedostatku financií či invencie zaraďuje výlučne humor z minulosti.

Mnohí diskutéri si dávajú vymyslené mená, len aby zostali v anonymite. A tušia, že je to tak lepšie. Takto sa môžu lepšie vysporiadať s problémami sveta. Vždy som závidel pijanom v krčmách, vysedávajúcich pri pivom obliatych stoloch, ako sa snažia vyriešiť  svetovú  i domácu politiku. Darilo sa. Domov odchádzali s pocitom dôležitosti a dobre vykonanej  práce. A ja, chudák  po vypití malého piva, nebortiaci neduhy sveta,  som opúšťal zadymený priestor s nepokojom v duši,že moja spoločenská neangažovanosť svetu  mu neprinesie žiadny prínos.

A dnes? Je tu internet a na všetky problémy možno reagovať aj v kultúrnom,  civilizovanom, domácom prostredí. Vôbec nie je zaujímavý pôvodný  predmet záujmu a už vonkoncom nie jeho reálny dopad. Tak ako v tom „šenku“. Pravda, s jedným rozdielom. Zatiaľ čo  pri pive sa musíte držať  aspoň chvíľu témy, v prípade internetu tomu tak nie je . Zistil som, že pôvodná téma  nie je pre diskutérov vôbec zaujímavá. Po niekoľkých krátkych príspevkoch si začína žiť svojim vlastným životom. Odklon od pôvodnej témy, je ten najmenší problém. Nasleduje vzájomné osočovanie sa. Napriek  anonymite diskutérov je zrejmé, že už majú  nejaké spoločné väzby z minulosti, vyčítajúc si argumentáciu, ktorú zub času preveril a dokázal pravdu  jednému či druhému. Poviem vám, nič si neodpustili a keby medzi nimi  nestálo vzduchoprázdno, dali by si už dávno po papuli. Zlatý hostinec. Veď  zatiaľ, čo po vypití určitého množstva alkoholu je debatám koniec,v tomto prípade je obrazovka bezodná. A prínos? Nechajme na filozofov, uvažujúcich o zákonitostiach nekonečna. Riešenie sa ponúka, keďže prax najlepšie preverí úvahy a internet s jeho nekonečnosťou uzavrie kruh.

Bojujme na tomto fronte,  jeho výhodou je, že aspoň nezabíja. Alebo áno?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?