Na lásku treba dvoch

Autor: Tomáš Kraus | 11.9.2016 o 0:00 | (upravené 11.9.2016 o 11:20) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  467x

Nájdu sa spisovatelia, ktorí si svoju kariéru založili na zážitkoch so svojimi psami. A nemusia to byť iba veterinári.

. Jednoducho pes je nevyčerpateľná studnica zážitkov, postrehov, citových vzplanutí, stačí  si sadnúť k počítaču a vynorí sa vám spústa okamihov, schopných zaplniť vyprázdnené  biele   stránky .

Platí to pre všetkých psov naokolo, okrem môjho. V tomto prípade budem rád, ak dokážem  o mojom psovi  napísať zopár riadkov. Pritom jedenásť vedno strávených rokov dokázalo vytvoriť hodnotný vzťah medzi mojou maličkosťou a týmto neduživým reprezentantom zvieracej ríše.

Ide o plemeno šľachtického pôvodu. Jeho kráľovská jasnosť pôsobila na španielskom kráľovskom dvore a podľa odbornej literatúry slúžila jednak na zábavu dvorných dám a okrem toho mala za úlohu  v prípade nepriaznivého počasia  ohrievať ich loná v kráľovských záhradách. Španielsky gavalier vstúpil do našej rodiny vo chvíli, keď som po prvý raz v živote prejavil záujem využívať svoj dôchodcovský vek v prospech štvornohého tvora. Život v paneláku obmedzuje vaše možnosti voľby , v každom prípade som si vysníval  niečo medzi pudlom a bernardínom, voľba mojich blízkych  však padla na honosného Cavalier King  Charles. Keď som sa neskôr opýtal zainteresovaných, ako došlo k tomuto výberu, dostalo sa mi odpovede: „Boli sme v chovnej stanici v Jure pri Bratislave a spomedzi šiestich šteniat, bola práve Roxinka, tak sa volá, veľmi čulá, prítulná a aktívna“. Neskôr som  spozoroval, že prefíkaná čierna  potvora tieto vlastnosti použila prvý a posledný raz v živote. Ani jeden z horeuvedených prívlastkov sa totiž na Roxi nehodí.

Je to nezvyčajný pes. Na prvý pohľad žije svoj život bez stresov. Nezúčastnene prežíva jeden deň za druhým bez toho, že by od nového svitania očakával niečo iné ako deň predtým. Od samého začiatku som nevedel, čo ma čaká. S trojmesačným šťenaťom som prišiel na cvičisko do canis centra v očakávaní, že z neho odborníčka urobí  použiteľné zviera reagujúce aspoň na  najjednoduchšie pokyny. Vtedy som si po prvýkrát v živote všimol jeho nezúčastnený pohľad.Od samého začiatku ignoroval  požiadavky cvičiteľky. Bez ambícií sledoval počínanie ostatných psov, snažiacich sa sledovať pokyny cvičiteľky. Ked som sa  jej neskôr opýtal, čomu pripisuje chovanie môjho psa, odvetila, že síce španielsky gavalier nie je  typickým premiantom medzi plemenami , ale s podobným prípadom ako je tento, sa ešte počas svojej mnohoročnej praxe nestretla. Hoci som zaplatil trojmesačný kurz, opustili sme  ostatných štvornohých spolužiakov  bez toho, aby môj pes  reagoval čo len na jediný pokyn odborníčky, či nedajbože jeho  majiteľa.

Práve v týchto dňoch sa  moja Roxi dožíva jedenástich narodenín, no nič sa v jej správaní nezmenilo. V okolí môjho príbytku som populárny najmä tým, že keď vychádzame von akože na prechádzku, ťahám môjho psíka nasilu, pretože sa na vôdzke prieči,akoby mi vyčítal, že som si dovolil ho vyrušiť z jeho odpočinkovej siesty. Naopak, keď sa blížime domov, ťahá ma spôsobom, že ja som na vôdzke a on mi ukazuje rýchlosť i smer našej pochôdzky. S pocitom závisti sledujem správanie sa ostatných havkáčov, hrajúcich sa na lúke,  čulo behajúcich, aportujúcich, zatiaľ čo môj pes si pohodlne sadne ku lavičke, na ktorej  jeho pán starecky odpočíva. Á propos pán. Prax mi naznačuje, že sme si vymenili úlohy. Pánom je môj psík a ja robím, čo on chce. Ešte som síce nedospel do štádia, ako jeden môj známy, ktorý tvrdil, že svojmu pudlíkovi číta večer rozprávku pred spaním, ale vypúlené oči môjho zverenca tiež dokážu zalomcovať mojimi citmi  až  natoľko ,že som to ja, kto sa  prispôsobuje jeho potrebám a on si iba  voľká vo svojej dôležitosti v mojom živote. Už to dospelo tak ďaleko, že aj pri tom najzákladnejšom pude živého tvora, totiž kŕmení, moja  Roxi sa krmiva  v miske ani nedotkne a čaká, kedy ju začnem ručne nacpávať. Isto si teraz o mne všeličo myslíte, ale skúsil som ju vychovávať spôsobom, že som jej to žrádlo ručne nepodával, no ona ma vytrestala tým, že jednoducho vyhlásila hladovku. Citovo ma vydiera, potvora. Ani ďalší pud – sexuálny, nebol v zrelom veku mojej sučky ktovie ako vyvinutý. Pritom záujemcov by bolo. Raz ma dokonca jej nápadník naháňal  ešte aj škrábajúc na kapotu  môjho auta, do kabíny ktorého sa moja šľachtičná zbabelo schovala pred dotieravcom.

 Nesmiem zabúdnúť, že ma tento pes spoločensky izoluje. Jednak cez deň  obmedzujem   stretnutia s priateľmi, ktorí psov nemajú radi, neverili by ste, koľko ich je  a potom v noci som  odkázaný iba na jej spoločnosť, pretože prípadní  „súnocľažníci“ odmietajú spať v jednej miestnosti s tvorom, ktorí   hlučne chrápe. Zatiaľ čo ja som si už na tieto zvuky fakticky zvykol, zvyšok sveta mi hĺbku môjho  spánku závidí a nechápe, ako sa to dá zvládnuť.

Ako vychovávateľ som celkom zlyhal. Okolie  mi tvrdí, že som tomu psovi zobral chuť do života, že nepozná žiadne radosti, ja sa však vyhováram na jeho povahovú črtu  rodeného flegmatika, ktorý ani len nezavrtí chvostom, keď jeho „služobník“ príde domov a nájde „svojho pána“ chrápajúceho na podlahe. Isto   mi  teraz položíte otázku, prečo ho vlastne mám?  Radosť zo spolunažívania  - asi ťažko. Na vzťah treba dvoch a môj partner v samote si navidomoči  vystačí sám so sebou.  Zdá  sa mi, že v tomto vzťahu ja  ťahám za kratší koniec, Roxi je v ňom jednoducho dominantná .

 Čím je ten pes starší, tým viac priaznivo ovplyvňujem majetkové pomery môjho veterinára. Ak to teda všetko zrátam, som masochista. Čo však  človek neurobí pre lásku...

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.


Už ste čítali?